Popis
Srnec obecný (Capreolus Capreolus)
Je naší nejrozšířenější původní zvěří spárkatou.
Letní srst u srnce má světle rezavou barvu. V září až říjnu však srnčí zvěř přebarvuje do tzv. zimní srsti, která je hustá a má šedohnědou srst s bílým obřitkem. Vhodným prostředím pro jeho život jsou nížiny, listnaté nebo smíšené lesy s bohatým podrostem a možností výběru různorodé potravy.
Srnčí zvěř řadíme mezi okusovače, což znamená, že velkou částí jeho potravy jsou pupeny a mladé lístky mnoha druhů rostlin, které okusuje. Je zvěří teritoriální, stálou a věrnou místu narození. Srnčí říje začíná v polovině července a trvá do poloviny srpna. U srnčí zvěře je zajímavostí tzv. utajená březost, kdy na přelomu července a srpna se oplodní vajíčko, které se ale začne vyvíjet až v prosinci. Březost celkem trvá tedy 38 – 40 týdnů. Srna rodí v květnu až červnu jedno i dvě srnčata.
Výjimečnost srnčí zvěřiny
Srnčí zvěřina je velmi specifická a doslova ničím nenahraditelná. Pro její chuť, jemnost a doslova ušlechtilost si ji ani amatér nemůže s ničím splést. Je jí vlastní křehkost a šťavnatost. Staré hospodyňky říkávali, že podle vůně srnčí zvěřiny poznají, na které záhumence srnec vyrostl a žil. Srnec je okusovač, svoji potravu si pečlivě vybírá a převahu jeho potravy tvoří desítky bylin. Má rád mladé lístky maliníku, ostružiníků, borůvčí i jeřabin . Všechny tyto chutě se do vůně jeho zvěřiny zapisují.