Popis
Tepelná úprava zvěřiny
Jak už bylo řečeno, tepelná úprava zvěřiny, použité hlavní suroviny a způsob podávání dávají pokrmu určitý projev. Výsledná „tvář pokrmu“ je to, k čemu vybíráme víno. Ne ke zvěřině, ne k příloze nebo ke koření, ale k celku jako takovému. Tak například ke zvěřinové paštice podávané za studena s brusinkami je skvělý německý nebo moravský ryzlink v polosuché, až polosladké verzi. Kachní pečeni za studena na salátu jako předkrm výborně doplňuje polosuchá Pálava, srnčí ragú zase Rosso di Montalcino z Toskánska, pečeného divokého králíka na zelenině Pinot Noir z Velkopavlovické oblasti.
Co se týká výběru vína, u některých zvěřinových jídel je určitý prostor pro experimenty, u jiných vůbec. Víno musí pokrm vhodně doplnit a podpořit. Cílem společného úsilí kuchaře a sommeliéra je, aby nedominovalo víno ani jídlo, ale aby obojí bylo v co možná nejlepší harmonii. Pak si i náročný strávník na specialitě ze zvěřiny opravdu pochutná.
Zvěřina ze zvěře spárkaté
Na rozdíl od zvěřiny ze zvěře drobné pernaté je zvěřina ze zvěře spárkaté v chuti velmi intenzivní a hutná. Většinou se upravuje s výrazným kořením a omáčkami. Proto se doporučuje kombinace s víny klasickými. Patří k nim plná, bohatá, extraktivní vína z oblastí Bordeaux či Côtes du Rhône ve Francii nebo vína z Toskánska a oblasti Barolo a Barbaresco v Piemontu v Itálii. A třeba španělská Rioja je oblastí s těmi správnými víny ke zvěřině z divočáka.